Pierwszy projekt domu pasywnego powstał w Niemczech na początku lat dziewięćdziesiątych. Z założenia budownictwo pasywne ma zużywać bardzo mało energii, zdecydowanie mniej niż np. budynki tradycyjne, a nawet energooszczędne. Prężnie rozwijająca się gałąź ekologicznych projektów pochłonęła również Polskę. Wymagająca początkowo inwestycja stanowi wachlarz korzyści na przyszłość. Dom szkieletowy jako dom pasywny i szansa na nowoczesne pod wieloma względami cztery kąty? To perspektywa na przemyślany, energooszczędny, inteligentny projekt, z którym życie staje się komfortowe bez wysokich wydatków związanych z utrzymaniem mieszkania.
Dlaczego domy pasywne są przyszłością budownictwa?
Jeszcze nie tak dawno prawie samowystarczalne domy, tkwiły tylko w zasięgu ludzkich marzeń. Współcześnie budownictwo pasywne stało się nowym trendem i symbolem energooszczędności oraz ekologiczności. Czym jest dom pasywny wg twórcy pojęcia dr Wolfganga Feista?
„Dom pasywny jest budynkiem o ekstremalnie niskim zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania wnętrza (15kWh/(m2·rok)), w którym komfort termiczny zapewniony jest przez pasywne źródła ciepła (mieszkańcy, urządzenia elektryczne, ciepło „słoneczne”, ciepło odzyskiwane z wentylacji) oraz dogrzewanie powietrza wentylującego budynek. Tak, że nie potrzebuje on autonomicznego, aktywnego systemu ogrzewania.”
Pasywny budynek oznacza najwyższe standardy związane z izolacją cieplną. To jeden z czynników, który gwarantuje minimalne zapotrzebowanie energetyczne budynku. Pasywne budownictwo czerpie liczne korzyści z najnowszej technologii zapewniającej szczelność i izolację w celu zminimalizowania poziomu rocznego zużycia energii. „Pasywny” dom nie wykorzystuje tradycyjnych – „aktywnych” źródeł energii (np. kocioł, piece), a m.in. energię słoneczną, wentylację mechaniczną, czyli z odzyskiem ciepła.
Szczelne domy pasywne są ogromną szansą na oszczędność w portfelu, ponieważ zużywają optymalnie – minimalną ilość energii. Eksperci szacują, że dom pasywny wyróżnia się zapotrzebowaniem na ciepło w wysokości 15 kWh/m² na rok (tradycyjny budynek zapotrzebowaniem o wartości 150 kWh/m²), co generuje oszczędność na poziomie 80-90%. To budownictwo nie tylko energooszczędne, ale i ekologiczne. Już na etapie konstrukcji, projekt budynku zakłada wykorzystanie jak największej ilości zasobów naturalnych, aby zapewnić komfort: cieplny, świetlny, użytkowy. Dom pasywny nierozerwalnie łączy się z ekologią pod postacią odnawialnych źródeł energii.
Podstawowe zasady budowy domu szkieletowego jako domu pasywnego
Czy wiesz, że dom pasywny może być również szkieletowy? Decydując się na dom wznoszony technologią szkieletową, zyskujemy ogrom korzyści. Drewniane konstrukcje wykonane w profesjonalny sposób to: ekologia, jakość, energooszczędność, możliwość samodzielnego montażu i błyskawiczny czas wykonania. Jakie są podstawowe zasady budowy domu pasywnego opartego o szkieletową konstrukcję?
- Odpowiednie obliczenia i idealny projekt obiektu pasywnego.
- Przemyślane ulokowanie domu szkieletowego względem nasłonecznienia.
- Sprawdzona stolarka okienna oraz drzwiowa – perfekcyjnie szczelna.
- Koncepcja oparta o zwartą bryłę z licznymi przeszkleniami.
- Wysoka izolacja cieplna.
- Unikanie mostków termicznych.
- Wbudowanie nowoczesnej wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.
- Wykorzystanie najwyższej jakości materiałów budowlanych.
- Zamontowanie i czerpanie korzyści z urządzeń do pozyskiwania OZE.
- Wykorzystanie technik budowlanych gwarantujących szczelność na przenikanie powietrza.
- Profesjonalny nadzór prac i wykonanie końcowych testów szczelności.
Dom szkieletowy – pasywny musi wyróżniać się przede wszystkim bardzo niskim zużyciem energii na ogrzewanie, szczelnością obiektu, a także stosunkowo niedużym zużyciem wszystkich nośników energii. Standardy pasywności można uzyskać wyłącznie dbając o każdy detal, począwszy od projektu po wykończenie.
Inteligentne rozwiązania w domach pasywnych
Domy szkieletowe o charakterze pasywnym wyróżniają inteligentne rozwiązania, które nie tylko podwyższają standardy, ale i współgrają z koncepcją energooszczędnego budownictwa. To projekty, które nie uwzględniają tradycyjnego ogrzewania zasilanego gazem, węglem, czy też olejem. Jak sprostać polskim warunkom, budując dom pasywny? Do celów grzewczych wykorzystywane są: ogrzewanie podłogowe, punktowe grzejniki elektryczne, promienniki podczerwieni lub piece akumulacyjne, a co najważniejsze – z inteligentnymi systemami. To dzięki nowoczesnej technologii dom pasywny wyróżniają wyjątkowo niskie koszty eksploatacji. Jakie jeszcze inteligentne rozwiązania idealnie komponują się z pasywnym budownictwem?
- Rolety antywłamaniowe – gwarantują bezpieczeństwo w domach pasywnych o dużej ilości okien i przeszkleń.
- Inteligentne gniazdka – monitorujące zużycie energii i umożliwiające zdalne wyłączanie urządzeń.
- Energooszczędne sprzęty (modele o klasie energetycznej A+++) – urządzenia codziennego użytku, które do funkcjonowania nie wymagają dużej ilości energii.
- Energooszczędny system zarządzania oświetleniem – system pozwala generować światło w najbardziej optymalny sposób.
- Inteligentny system nawadniania – umożliwia kontrolowanie zapotrzebowania gleby na wodę.
- SMART HOME – zbiór wszystkich urządzeń oraz systemów, idealnie ze sobą współgrających, automatyzując budynek i minimalizując jakiekolwiek straty.
Na rynku dostępne są najróżniejsze rozwiązania dedykowane energooszczędnym i pasywnym domom. Inteligentne propozycje zapewniają nie tylko oszczędność pieniędzy i czasu, ale również wygodę, bezpieczeństwo, ekologiczne podejście do codziennego życia.
Zastosowanie energii odnawialnej w domach szkieletowych
Nowoczesne domy pasywne w budynkach szkieletowych to perfekcyjna fuzja inteligentnych rozwiązań z odnawialnymi źródłami energii. Wykorzystanie potencjału OZE nie zależy wyłącznie od planów inwestora, ale także od najbliższego otoczenia budynku. W zacienionym lesie wyróżniającym się dużym terenem ciężko o panele fotowoltaiczne, ale z powodzeniem można wykorzystać moc pompy ciepła. W praktyce dom pasywny całkowicie pozyskuje, a właściwie przetwarza i zatrzymuje ciepło pochodzące ze źródeł odnawialnych.
Podstawą w domach pasywnych są kolektory słoneczne, czyli nowoczesne urządzenia, które pozyskują energię słoneczną w celu podgrzania ciepłej wody użytkowej. W domach o niskim zużyciu energii doskonale sprawdzają się ogniwa fotowoltaiczne (PV), energooszczędne regulatory, ale i różnego rodzaju nowoczesne pompy ciepła, których źródłami energii może być grunt, powietrze, woda. To niezwykle ważne, aby już na etapie planowania inwestycji uwzględnić najefektywniejsze urządzenia OZE w danej lokalizacji.
Warto dodać, że wykorzystanie odnawialnej energii do celów użytkowych to nie tylko troska o portfel, ale również o środowisko. OZE należy do niewyczerpalnych i szybko odbudowujących się źródeł. Czerpanie korzyści ze słońca, powietrza, czy też gruntu w żaden sposób nie przyczynia się do zwiększenia emisji dwutlenku węgla.
Koszty i oszczędności związane z domem pasywnym
Należy zaznaczyć, że budowa szkieletowego domu pasywnego to droższa inwestycja w porównaniu do domów szkieletowych – tradycyjnych. Co generuje istotną różnice? Przede wszystkim jakość materiałów gwarantujących szczelność i izolację, koszt inteligentnych systemów oraz zakup urządzeń pozyskujących odnawialne źródła energii. Analizując wydatki związane z domem pasywnym, nie sposób pominąć faktu, że w warunkach np. niemieckich wybudowanie tego typu budynku wiąże się z niższymi kosztami niż w warunkach polskich. A dlaczego? Wszystko rozchodzi się o klimat i działania, które mają na celu zapewnić odpowiednie normy np. dotyczące standardów izolacyjnych budynku. W praktyce w Niemczech wybudowanie domu pasywnego jest o około 10% droższe niż tradycyjnego, a w naszym kraju wartość z 10% wzrasta do około 30%.
Nie sposób określić dokładnych kosztów budowy domu pasywnego bez niezbędnych informacji np. lokalizacji i obliczeń. Do ostatecznej ceny należy doliczyć nowoczesną i inteligentną technologię.
Czy budowa domu pasywnego jest opłacalna? Zdecydowanie tak, bo to inwestycja na przyszłość. Przedsięwzięcie – zdaniem specjalistów – zwraca się po około 10 latach, a niższe rachunki nawet o kilka tysięcy w skali roku to niepodważalny dowód na to, że warto. W domu pasywnym można zaoszczędzić 80-90% wydatków związanych z ogrzewaniem budynku.
Własny projekt domu szkieletowego jako domu pasywnego
Chociaż nowoczesne budownictwo pasywne dąży do tego, aby domy stawały się samowystarczalne, to na ten moment nie jest to całkowicie możliwe w polskim klimacie. Zapewnienie wysokiego komfortu cieplnego bez konieczności zastosowania tradycyjnej instalacji grzewczej lub klimatyzacyjnej oznacza nie lada wyzwanie podczas mroźnych zim. Pomaga w tym wykorzystanie najlepszych (droższych niż tradycyjne) materiałów i najsprawniejszych, a w dodatku energooszczędnych instalacji. Nierzadko jednak dom szkieletowy, pasywny wymaga zastosowania dodatkowego (maksymalnie energooszczędnego!) źródła ciepła w awaryjnych sytuacjach i w celu dogrzania budynku w najchłodniejsze tygodnie.
Jak zrealizować własny projekt domu szkieletowego jako domu pasywnego? Po pierwsze wybierz teren, na którym już wkrótce ma pojawić się obiekt mieszkalny wykonany technologią szkieletową. Następnie znajdź lub stwórz własny projekt wymarzonego domu. Z pomysłem, koncepcją, marzeniami, oczekiwaniami, dylematami oraz potrzebami zapraszamy do HomeInBox po szkieletowy dom pasywny.
Gwarancja pożądanego standardu pasywności wymaga konkretnego planu, a HomeInBox tworzą specjaliści do zadań specjalnych. Oferujemy profesjonalne usługi potwierdzone wiedzą i długoletnim doświadczeniem w znoszeniu budynków energooszczędnych oraz ekologicznych. Dysponujemy szerokim wachlarzem pasywnych projektów, ale przede wszystkim zapewniamy możliwość dostosowania koncepcji do indywidualnych i konkretnych oczekiwań inwestora oraz obszaru budowlanego.