logo-minilogo-minilogo-minilogo-mini
  • Strona główna
  • Oferta
  • Katalog domów
    • parterowe
    • półtorakondygnacyjne
    • dwukondygnacyjne
    • bliźniacze
  • Projekty indywidualne
  • FAQ
  • Blog
  • Kontakt

Have a question?    +91-3939494

0

0,00 zł

✕

Dlaczego warto zbudować dom szkieletowy?

Wraz z postępem technologii w każdej branży pojawiają się nowe, korzystne możliwości. Budownictwo nie jest wyjątkiem od tej reguły, co roku proponując innowacyjne rozwiązania. Murowane domy przestały być oczywistością, bo coraz częściej konkurują z nowoczesną technologią szkieletową. Ekologiczność, oszczędność, elastyczność i błyskawiczny sposób montażu obiektu to tylko niektóre zalety przemawiające za drewnianą konstrukcją. Rozważasz budowę domu szkieletowego? Nie wiesz, czy warto zainwestować w technologię, o której nadal krąży wiele mitów? Przed podjęciem ostatecznej decyzji, koniecznie dowiedz się więcej!

Budowa domu szkieletowego – podstawowe informacje

Drewniana konstrukcja tworząca główny szkielet domu to właśnie technologia szkieletowa (charakterystyczna konstrukcja ścian). W Polsce najczęściej powstają obiekty murowane, budowane z osobnych warstw (ściany konstrukcyjne i termoizolacja), natomiast: „konstrukcję domu szkieletowego stanowi materiał, który wypełnia się termoizolacją więc jedna warstwa zawiera dwa materiały o różnym przeznaczeniu”. Zatem po prostym montażu szkieletu z pionowych i poziomych drewnianych belek, przestrzenie wypełniane są materiałami izolacyjnymi (np. wełna mineralna) i uzupełniane materiałami usztywniającymi (np. płyta OSB). Domy szkieletowe wyróżniają się lekkością, dlatego nie wymagają tak mocnych fundamentów, jak w przypadku tradycyjnego budownictwa.

W domach szkieletowych najważniejsze jest drewno, które podwyższa lub obniża jakość wykonania obiektu, znacząco wpływając na późniejszy komfort użytkowania budynku. W Homeinbox wykorzystujemy wyłącznie drewno przygotowywane, obrabiane oraz suszone w specjalistycznej wytwórni zajmującej się produkcją drewna certyfikowanego. Gwarancja jakości materiału budowlanego oznacza pewny i bezpieczny dom, który cieszy domowników przez długie dziesięciolecia.

Domy szkieletowe okazały się doskonałą alternatywą dla domów murowanych. Odpowiednia troska o budynek, szczelna termoizolacja, a także wybór sprawdzonego drewna budowlanego najwyższej jakości sprawia, że dom stworzony metodą szkieletową oznacza trwałość i solidność.  Dom szkieletowy nazywany jest również „domem z paczki” ze względu na błyskawiczną metodę budowania, efektem której jest szybka radość z mieszkania wykończonego pod klucz.

Fenomen domów szkieletowych – skąd ich popularność?

Pierwsze domy szkieletowe zdobiły i cieszyły ulice Ameryki. Ekspresowy czas realizacji projektów sprawił, że tego typu rozwiązanie przypadło do gustu osobom, dla których „szybkie wprowadzenie się do mieszkania” to priorytet. Konstrukcje cieszą się ogromną popularnością również w krajach skandynawskich, gdzie klimat jest zdecydowanie surowszy, niż w Polsce.  A to świadczy o wyjątkowości i możliwości dopasowania technologii szkieletowej na skalę światową, niezależnie od warunków atmosferycznych.

To metoda tworzenia domów, która nie stawia większych ograniczeń, dlatego urasta do rangi fenomenu. Wymarzony dom postawiony technologią szkieletową może przybrać formę góralskiej chatki z drewna, tradycyjnego domku z białą elewacją, klasycznego budynku na planie prostokąta albo nowoczesnego obiektu – energooszczędnego, inteligentnego, ponadczasowego.  Standard energetyczny, design, rodzaj elewacji, wyposażenie zależy tylko i wyłącznie od oczekiwań inwestorów oraz możliwości budowlanych np. wielkość działki.

Samodzielny montaż domów szkieletowych niewątpliwie wpłynął na rosnącą popularność technologii, o której zrobiło się głośno w Polsce od lat 80-tych.  Drewniane domy od sprawdzonego producenta to gotowe elementy do szybkiego złożenia w całość.  Z przejrzystą instrukcją obsługi każdy może zostać mistrzem budownictwa bez narażania portfela na dodatkowe koszty np. związane z wynajmem ekipy budowlanej.

Zalety budowy domów „z paczki”

Każdy rodzaj budownictwa kryje za sobą mocne i słabsze strony. Domy szkieletowe to zdecydowanie więcej zalet niż wad. „Przewróci się, gdy wiatr zawieje”, „dźwięki przenikają przez ścianę”, „to tak, jakby stawiać dom z papieru”, „nietrwała inwestycja i wyrzucanie pieniędzy w błoto”, „ściany błyskawicznie chłoną wilgoć” to tylko niektóre mity, które już dawno zostały obalone przez specjalistów. Technologia jest warta głębszej analizy szczególnie, gdy zależy nam na wykorzystaniu energooszczędnych możliwości oraz drewnianego potencjału. Poznaj główne zalety budowy domów szkieletowych:

  • możliwość samodzielnego montażu.
  • solidna i trwała konstrukcja,
  • krótki czas budowy,
  • elastyczność – możliwość przebudowy,
  • energooszczędne, ekologiczne rozwiązanie,
  • bezpieczne projekty o wielu możliwościach,
  • przytulny, a przede wszystkim zdrowy klimat wnętrza,
  • czysty plac budowy podczas realizacji projektu,
  • oszczędności związane np. z mniejszą ilością prac mokrych, samodzielnym montażem, czy też płytszym posadowieniem fundamentów,
  • możliwość budowy o każdej porze roku.

Przemyślane projekty domów szkieletowych wyróżniają się: dobrym współczynnikiem przenikania ciepła, odpornością na wilgoć i komfortową izolacją akustyczną. Domy szkieletowe mają wielu zwolenników. Lekka zabudowa może oznaczać nie tylko zdecydowanie szybsze zakończenie prac budowlanych, ale również tańszą inwestycję. Domy szkieletowe mogą, ale nie muszą być droższe od domów murowanych. Wszystko zależy od wielu czynników np. rozmiaru budynku, materiałów wykończeniowych, trudności projektu, dodatkowych udogodnień, ilości okien, czy też drzwi. Domy szkieletowe z drewna mogą mieć różne oblicze w postaci odmiennych: form, materiałów wykończeniowych i dekoracyjnych. Szkieletowe projekty uwielbiają kreatywne pomysły.

Szybki czas budowy konstrukcji o każdej porze roku

Budowa domu murowanego może zająć kilka lat, a czas wydłuża się w zależności od warunków atmosferycznych. Czy wiesz, że w budynku szkieletowym można zamieszkać do kilku miesięcy od postawienia szkieletu? Stan deweloperski przy dobrej organizacji można osiągnąć już w 3-4 miesiące. To nie wszystko! Budownictwo szkieletowe charakteryzuje się czystym placem budowlanym pozbawionym betonu, piachu, trujących substancji chemicznych, czyli dodatkowym udogodnieniem podczas realizacji projektu i troską o środowisko. Minimalna ilość „prac mokrych” pozwala na wznoszenie domów szkieletowych nawet zimową porą, co w zdecydowany sposób przyśpiesza budowlany cel. Technologie suche wykorzystywane podczas tworzenia domów szkieletowych, nie wyróżniają się wygórowanymi wymaganiami dotyczącymi prawidłowych warunków podczas stosowania.  Krótszy czas budowy konstrukcji to oszczędność związana z m.in. mniejszą ilością zużytej wody, czy też energii. Z technologią szkieletową skrócisz czas budowy domu do minimum, nie obniżając jakości budynku!

Trwały i bezpieczny dom na lata

Trwałość domu szkieletowego to nieustanny temat dyskusji, a porównania do domów murowanych nie mają końca. Czy naprawdę tradycyjne konstrukcje zawsze są trwalsze od nowoczesnych – szkieletowych? Budynki wykonane z certyfikowanego drewna (spełniającego europejskie normy) wyróżniają się solidnością. To nie wszystko! Domy o konstrukcji drewnianej – szkieletowej bardzo często są dodatkowo wzmacniane, co w zasadniczy sposób wydłuża trwałość obiektów.

Eksperci szacują, że dom szkieletowy bez znaczących remontów wytrzymuje nawet 50 lat w nienagannym stanie, a budynek (prawidłowo wykonany i odpowiednio konserwowany i eksploatowany) może służyć 100-200 lat! Odpowiednio zaizolowany dom wykonany z najwyższej jakości elementów i cechujący się energooszczędną stolarką to wybór oszczędnego budownictwa, odpornego na warunki atmosferyczne.

Dom szkieletowy jest trwały, co zwiększa bezpieczeństwo. Drewniane konstrukcje zabezpieczone przed nagłymi sytuacjami np. ogniem, powodzią to cztery kąty idealne dla całej rodziny. Mitem jest, że budynek wykonany metodą szkieletową jest łatwopalny i mniej odporny np. na silne wiatry, niż dom murowany.  Drewno jako materiał budowlany korzystnie wpływa na zdrowie, samopoczucie i jak się również okazuje – kreatywne myślenie oraz relacje międzyludzkie.  Warto jednak pamiętać, że każdy dom i to niezależnie jaką metodą jest zbudowany, może ulec zagrożeniu.

Ekologiczna i oszczędna budowa

Drewno wyróżnia się naturalnością, dlatego stanowi ekologiczny materiał budowlany. Badacze z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej udowodnili, że mieszkania z drewna wpływają korzystnie na człowieka m.in. relaksując, tworząc przyjazny mikroklimat i obniżając poziom stresu.   Ekologiczne domy nie wytwarzają szkodliwych substancji oraz znacząco redukują ryzyko występowania patogenów oraz alergenów, a drewno to sposób nie tylko na przyjemniejsze, ale i pozytywne wnętrze. Dlaczego drewniany dom to marzenie wielu osób? Naturalna przestrzeń zbawiennie wpływa na zdrowie i samopoczucie oraz doskonale komponuje się z wieloma architektonicznymi detalami i aranżacyjnymi dodatkami.

O domach szkieletowych wspomina się również w kontekście oszczędności. To budownictwo, które odpowiednio przygotowane pod względem konstrukcyjnym, charakteryzuje się bardzo dobrą izolacją termiczną i znaczącym obniżaniem kosztów związanych z ogrzewaniem. Szkieletowe obiekty szybko się nagrzewają i długo utrzymują ciepło (pod warunkiem, że są zbudowane w systemie pasywnym). Pamiętajmy również, że szybki czas realizacji projektów wiąże się z oszczędnością np. prądu, a samodzielny montaż to skuteczny patent na oszczędność wynikającą z braku konieczności korzystania z płatnych usług budowlano-remontowych.

Podsumowanie

Domy szkieletowe zyskują na popularności w Polsce. Możliwość zastosowania nowoczesnej, drewnianej technologii w domach całorocznych sprawiła, że coraz więcej osób decyduje się, aby zbudować dom szkieletowy pełen korzyści dla domowników.   To optymalny wybór pod wieloma względami. Nie tylko szybkość i szansa wprowadzenia się do domu już w pierwszym roku od rozpoczęcia prac odgrywa największą rolę, ale również trwałość, ekologia, bezpieczeństwo. Decydując się na dom wzniesiony technologią szkieletową, warto skorzystać z usług sprawdzonych i polecanych producentów oraz dostawców drewnianych konstrukcji.

Powiązane wpisy

21 marca, 2024

Bezpieczeństwo i trwałość domów szkieletowych: Jakie materiały i konstrukcje zapewniają solidność budynku?


Czytaj dalej
12 grudnia, 2023

Zrównoważone materiały budowlane w domach szkieletowych: Wybór, zalety i wpływ na środowisko


Czytaj dalej
12 listopada, 2023

Jak i czym ogrzać dom szkieletowy?


Czytaj dalej
Domy szkieletowe: Wrocław, Bydgoszcz, Lublin, Gorzów Wielkopolski, Łodź, Kraków, Warszawa, Opole, Rzeszów, Białystok, Gdańsk, Katowice, Kielce, Olsztyn, Poznań, Szczecin
Dlaczego warto zbudować dom szkieletowy?


info@homeinbox.pl

+48 796 744 974
© 2023 - 2025 homeinbox.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone /// Wykonanie strony: AK-webdesign.pl /// Polityka cookies
✕

Logowanie

Nie pamiętasz hasła?

Zarządzaj zgodami plików cookie
Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Funkcjonalne Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych. Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.
Zarządzaj opcjami Zarządzaj serwisami Zarządzaj {vendor_count} dostawcami Przeczytaj więcej o tych celach
Zobacz preferencje
{title} {title} {title}